Szukaj!Gorąco zapraszają!

 
Centrum Biznesowo - Sportowe Stacja Nowa Gdynia
Zgierz (łódzkie)
miejsc noclegowych: 43
konferencje max. 90
bankiet max. 40
Hotel Sobienie Królewskie Golf & Country Club****
Sobienie Jeziory (mazowieckie)
miejsc noclegowych: 163
HOLIDAY VILLAGE TATRALANDIA***
Liptovsky Mikulas (Liptov)
miejsc noclegowych: 700
konferencje max. 420
Centrum konferencyjne Folwark Zalesie
Wieliczka (małopolskie)
miejsc noclegowych: 50
konferencje max. 800
bankiet max. 1500
Ośrodek wypoczynkowy Perła Leśna
Nadarzyn (mazowieckie)
miejsc noclegowych: 60
konferencje max. 60
bankiet max. 60

GRUZJA  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Gruzja jest krajem popularnym wśród turystów „plecakowych”, lubiących na własną rękę zwiedzać rzadko odwiedzane miejsca, chodzić po górach i korzystać z gruzińskiej gościnności. Wspinacze i miłośnicy górskiej wędrówki wybierają wyższe regiony Kaukazu, na osoby lubiące nadmorski wypoczynek czekają kurorty nad Morzem Czarnym, w tym popularne Batumi, a na szukających ciekawych wrażeń – skalne miasta, parki narodowe i rezerwaty, kościoły, twierdze i jaskinie. Jest w czym wybierać.

Turystyka

Sezonowość turystyczna:
Do Gruzji można jechać przez cały rok. W lecie należy liczyć się z wysokimi temperaturami, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju.

Największe atrakcje turystyczne w Gruzji:

  • Ananuri – Twierdza leżąca na północ od Tbilisi, przy tzw. „gruzińskiej drodze wojennej” - trakcie wiodącym ze stolicy w głąb Kaukazu. Została wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Obecnie malowniczo położona nad jeziorem i fotogeniczna twierdza jest celem licznych wycieczek.
  • Kazbek – Jeden z najwyższych szczytów Gruzji, mierzący 5047 m n.p.m. Jego nazwa oznacza Lodowy Szczyt. Zdobycie Kazbeku stawiają sobie za cel wspinacze z całego świata.
  • Mccheta – Jedno z najstarszych gruzińskich miast, słynące m.in. z katedry Sweti Cchoweli – najważniejszego zabytku budownictwa sakralnego w Gruzji (pochodzącego z XI w.). Leżący nieopodal Monastyr Dżwari pochodzi z VI w.

Informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Gruzja

Nazwa lokalna: საქართველო, Sakartwelo

Stolica: Tbilisi (1 mln ludności)

Powierzchnia: 69 700 km²

Ludność: 4,6 mln osób

Język urzędowy: gruziński

Religia: prawosławie (82%), muzułmanie (9%)

Waluta: 1 lari (GEL) = 100 tetri

Różnica w czasie: UTC+4

Czas lotu z Polski: około 4 godz. (odliczając czas oczekiwania na przesiadkę)

Zasilanie w gniazdkach:

Wiza: Polacy mogą korzystać z prawa swobodnego wjazdu do Gruzji przez 3 miesiące. Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż deklarowany czas pobytu. W przypadku chęci pozostania z Gruzji dłużej, należy dopełnić odpowiednich formalności.

Położenie i topografia

Położenie: Gruzja leży w nad Morzem Czarnym, między łańcuchami Małego a Wielkiego Kaukazu. Ta część Azji nazywana jest Zakaukaziem. Za czasów Związku Radzieckiego, Gruzja znajdowała się pod jego wpływem. W skład Gruzji wchodzą także zbuntowane republiki Abchazja i Osetia.

Sąsiedzi: Armenia 164 km, Azerbejdżan 322km, Rosja 723 km, Turcja 252 km

Długość wybrzeża: 310 km, Morze Czarne

Charakterystyka terenu: Gruzja jest krajem górzystym, leży pomiędzy łańcuchami Kaukazu Małego (na południu) i Wielkiego (na północy). Najwyższy szczyt kraju to Szchara (5068 m n.p.m.). Kaukaz Mały jest zdecydowanie niższy – jego szczyty nie osiągają wysokości 3000 m n.p.m. Zachodnia część Gruzji to nizina, leżąca nad Morzem Czarnym.

Podział geograficzny: Wielki Kaukaz, Mały Kaukaz, Nizina Kolchidzka, Płaskowyż Imerecki, Płaskowyż Południowogruziński

Klimat i pogoda

Klimat: Ponieważ rzeźba terenu Gruzji jest dość znacznie zróżnicowana, klimat także różni się, w zależności od regionu: od umiarkowanego ciepłego do podzwrotnikowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna.

Średnie temperatury notowane w Gori: -7-4oC w styczniu, 19-28oC w sierpniu

Średnie roczne opady: 400-700 mm na wschodzie kraju, 2000-3000 mm na zachodzie

Zdrowie i bezpieczeństwo

Szczepienia: Nie są wymagane.

Opieka medyczna: Dla turystów opieka medyczna jest odpłatna. W większych miastach można skorzystać z prywatnych klinik. Należy zwrócić uwagę na to, że gruzińska służba zdrowia jest na dość niskim poziomie.

Bezpieczeństwo: Po konflikcie zbrojnym w sierpniu 2008 roku, poziom bezpieczeństwa w Gruzji uległ pogorszeniu. Wjazd do zbuntowanych republik Osetii i Abchazji nie jest możliwy dla cudzoziemców. Także w obszarach bezpośrednio sąsiadujących sytuacja nie jest zbytnio stabilna. Zdarzają się incydenty z użyciem broni palnej. W reszcie kraju należy uważać na drobne kradzieże.

Ciekawostki, zwyczaje i informacje praktyczne

Podróżowanie samochodem: Ruch drogowy jest prawostronny. Drogi miejscami są w złym stanie. Należy uważać na wyrwy w asfalcie, dziury i... leżące na środku bydło.

Transport lokalny: Istnieją połączenia kolejowe pomiędzy większymi miastami, jednak nie są zadowalające. Zdecydowanie gęściejsza jest sieć połączeń autobusowych oraz linii prowadzonych przez prywatnych przewoźników. Małym busikiem, tzw. marszrutką, można dojechać niemal wszędzie. Kierowcy charakteryzują się nieraz ułańską fantazją i jeżdżą o wiele dynamiczniej, niż w Europie, dlatego należy do gruzińskiego ruchu drogowego powoli przywyknąć.

Grunińska gościnność: Gruzini w przyjemnością zapraszają podróżnych do domu, a nie przyjęcie ich propozycji może być uważane na nietakt. Gdy już zawitasz w ich prograch, częstują cię, czym tylko mogą, a także podają wspaniałe wino, często własnej roboty.

Toasty: Elementem gruzińskiej kultury są toasty wznoszone podczas picia alkoholu. Nie są one jednak przypadkowe, przy stole obowiązuje stała hierarchia. Za "prowadzenie" kolacji i wsnoszenie toastów odpowiada gospodarz, najczęściej najstarszy uczestnik spotkania. Podczas jego przemowy wszyscy muszą zamilknąć i uważnie słuchać. Toasty wznoszone są za zmarłych, za podróżnych i gości, szczęście w podróży, kobiety, itp. Jeżeli gospodarz wzniesie toast w twojej intencji, wypada wstać i podziękować.

Znajomość alfabetu: Wybierając się do Gruzji, radzimy nauczyć się gruzińskiego alfabetu, zwłaszcza jeśli planujesz poruszać się na własną rękę. Napisy na autobusach, stacje w metrze, instytucje - wszystko podpisane jest gruzińskimi literami. Aby nie czuć się jak analfabeta, warto umieć złożyć chociażby nazwę miejscowości, do której się jedzie. Wprawdzie nowe przewodniki zawierają nazwy także w zapisie lokalnym, co jednak będzie, jeśli zgubisz książkę?

Pochodzenie alfabetu: Ten nie podobny do żadnego innego alfabet, pochodzi z IV wieku. Gruzińska tradycja mówi, że jego twórcą był Parnawaz - pierwszy gruziński władca. Według innego przekazu, alfabet wymyślił Mesrop Masztoc, który wcześniej opracował alfabet ormiański. Według legendy Gruzini pozazdrościli sąsiadom alfabetu, więc przyszli do Masztoca prosić o litery także dla nich. Ten jednak zdenerwował się na Gruzinów i rzucił w ziemię talerzem z makaronem, mówiąc "To będzie wasz alfabet!". Wprawdzie to tylko legenda, ale obrazowe nazywanie gruzińskiego alfebetu "makaronami" funkcjonuje do dzisiaj.

Kuchnia

Gruzja słynie ze wspaniałej kuchni, która odgrywa ważną rolę w kulturze Gruzinów. Na niezwykle płodnym obszarze rośnie bogactwo warzyw i owoców, a także aromatyczne przyprawy. Nie należy zapominać także o winogronach i granatach, z których produkowane jest pyszne gruzińskie wino.

  • chaczapuri - Tradycyjny gruziński placek serowy. Serwowany jest na wiele sposobów: z roztopionym serem w środku lub na wierzchu, mięsem mielonym, wbitym jajkiem, z warzywami.
  • chinkali - Gruziński pieróg nadziewany mięsem. Niezwykle popularne danie, zarówno podawane w restauracjach, jak i przygotowywane w domu.
Placówki dyplomatyczne

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce

Ambasada RP w Tbilisi
ul. Br. Zubałaszwili 19, 0108 Tbilisi
Telefon: (00-995 32) 92 03 98
Telefon Sekcji konsularnej: (00-995) 32 93 62 36
Faks: (00-995 32) 92 03 97, 32 93 62 31

 
Dodaj komentarz

Facebook
Blip
Twitter