Szukaj!Gorąco zapraszają!

 
Hotel Sobienie Królewskie Golf & Country Club****
Sobienie Jeziory (mazowieckie)
miejsc noclegowych: 163
HOLIDAY VILLAGE TATRALANDIA***
Liptovsky Mikulas (Liptov)
miejsc noclegowych: 700
konferencje max. 420
Centrum Biznesowo - Sportowe Stacja Nowa Gdynia
Zgierz (łódzkie)
miejsc noclegowych: 43
konferencje max. 90
bankiet max. 40
Centrum konferencyjne Folwark Zalesie
Wieliczka (małopolskie)
miejsc noclegowych: 50
konferencje max. 800
bankiet max. 1500
Ośrodek wypoczynkowy Perła Leśna
Nadarzyn (mazowieckie)
miejsc noclegowych: 60
konferencje max. 60
bankiet max. 60

ANTARKTYDA  Email
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Antarktyda jest najbardziej odizolowanym kontynentem na kuli ziemskiej, o najbardziej surowym klimacie. Nie jest zamieszkana, znajdują się tam jedynie stacje badawcze. Jednak ponieważ ludzi najbardziej pociąga to, co odległe i nieodkryte, turystyczne wyprawy organizowane są także na Antarktydę. Zazwyczaj opierają się na rejsie statkiem badawczym, wizycie w bazie oraz obserwacji bogatej fauny.

Spis treści
Turystyka

Największe atrakcje turystyczne Antarktydy:

  • antarktyczna fauna – Ze względu na niesprzyjające warunki fauna i flora Antarktydy jest niezwykle uboga. Atrakcją są jednak żyjące tam pingwiny, foki i wiele gatunków ptaków.
  • stacje badawcze – Na Antarktydzie znajduje się kilkanaście stacji badawczych, sponsorowanych przez różne kraje, m.in. rosyjska stacja badawcza Wostok, amerykańska McMurdo czy Polska Stacja Arktyczna.
Informacje ogólne

Nazwa właściwa: kontynent Antarktyczny

Nazwa angielska: Antarctica

Powierzchnia:  13,3 mln km²

Ludność:  1 tys. osób (personel stacji badawczych)

Państwa roszczące pretensje do terytoriów: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania  

Położenie i topografia

Położenie: Antarktyda składa się z kontynentu, zbliżonego kształtem do koła o średnicy około 4500 km, a także okolicznych wysp. Otoczona jest z każdej strony Oceanem Południowym.

Granice: Zgodnie z Traktatem Antarktycznym tereny położone na południe od równoleżnika 60oS są ziemią niczyją. Umowną granicą jest konwergencja arktyczna – pas oddzielający wody polarne od oceanów.

Sąsiedzi: brak

Wody: Ocean Południowy

Charakterystyka terenu: Antarktyda jest najwyżej położonym kontynentem (średnia wysokość to 2030 m n.p.m.). Najwyższy szczyt to Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.). Prawie cała Antarktyda pokryta jest grubym lądolodem, mierzącym nawet prawie 5 tys. metrów.

Klimat i pogoda

Klimat: Na Antarktydzie kąt padania promieni słonecznych jest bardzo mały, a przez dużą część roku panuje noc polarna. Dlatego silne mrozy występują tam cały czas. Ponadto kontynent jest często zachmurzony, a opady występują niezwykle rzadko.

Średnia roczna temperatura: -55,6oC

Średnie roczne opady: 30-50 mm

Zdrowie i bezpieczeństwo

Szczepienia:  Nie są wymagane

Opieka medyczna: O opiekę medyczną podczas wypraw i ekspedycji na Antarktydę powinien zadbać organizator. Ze względu na surowe warunki i bardzo niskie temperatury, wymaga na jest dobra kondycja fizyczna i zdrowotna przed wyjazdem na Antarktydę.

Ciekawostki, zwyczaje i informacje praktyczne

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego: Na Antarktydzie znajduje się również polska stacja naukowo-badawcza kierowana przez Zakład Biologii Antarktyki PAN. Położona jest nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Badania prowadzone w stacji dotyczą oceanografii, geologii, glacjologii, meteorologii, klimatologii, sejsmologii, magnetyzmu i ekologii.

 
Komentarze 
 
+1 Chester 2013-04-10 17:12
Witam Antarktyda to dla ludzi mocnych Zycze milego dnia Chester Gruba Canada
Cytować
 
Dodaj komentarz

Facebook
Blip
Twitter